Gyakorlati alapok II.
A szoftverfejlesztés
Az EULA
Létezik egy, a szoftverekkel kapcsolatos, speciális polgárjogi szerződés, amelyet az EULA névvel illetünk az End User License Agreement, azaz Végfelhasználói Liszencszerződés elnevezés miatt.
Elolvasására és elfogadására rendszerint a program telepítésekor nyílik lehetősége a felhasználónak és a telepítés folytatása az EULA elfogadását jelenti.
Az EULA voltaképpen egy félig bianco-szerződés, tehát olyan megállapodás, amely kizárólag azon előre nem látható felhasználóval köttetett, aki a programot használni szeretné.
Rengetegféle EULA létezik attól függően, hogy a program gyártója a program folyamatos használatához milyen jogokat biztosít a felhasználónak. Különbségek lehetnek a következőkben:
-
tulajdonjog kérdése - kevesen tudják, hogy például Windows operációs rendszer vásárlásával nem kapjuk meg a program tulajdonjogát, csakis használati jogát,
-
program financiális jellegében - ingyenes verzió, próbaverzió, teljes verzió,
-
területi korlátozások,
-
funkcionális korlátozások,
-
felelősség kizárása - például ha ingyenes tőzsdei program pénzügyi kárt okoz a felhasználónak,
-
a program forráskódjának módosíthatósága - vannak nyílt forráskódú rendszerek, amelyek forráskódja szabadon vagy egyéb feltételekkel módosítható,
-
stb.
Mivel az EULA polgárjogi szerződés, bizonyosak lehetünk benne, hogy tapasztalt jogászok állították össze és mindent lefed a program polgárjogi és pénzügyi vonatkozásaival kapcsolatban.
Érdekesség: Gitáriskolámnak van egy speciális saját fejlesztésű gitároktató szoftvere, neve OSIRE. Ennek jogászok által összeállított hivatalos EULÁ-ja itt tanulmányozható.