A programozási módszertani szempontok (avagy miképpen dolgozzuk fel az anyagot?)
Visszatérő szimbólumok és jelzések
A legtöbb példakódot futtatható formában publikáltam, tehát egy előre gyártott Java-projektbe (pontosabban egy Main osztály annak main() függvényébe bemásolva azonnal végrehajtható, ellenőrizhető. A futtatható Java-kód szabványos szimbóluma:
Alatta bármilyen futtatható Java-kód, vagy nem futtatható Java-kódrészlet mindig kék színnel van kiemelve.
A programfutás eredménye mindig zöld színnel van kiemelve.
public class Main {
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Hello World!");
}
}
Végeredmény:
Hello World!
A programfutásnak néha többféle, sőt mindig más eredménye is lehet, például véletlenszám-generálás esetén, ilyenkor a Végeredmény szó mellé mindig oda lesz írva, hogy (például).
import java.util.Random;
public class Main {
public static void main(String[] args) {
Random rnd = new Random();
int eredmeny = 0;
for(int i = 1; i <= 10; i++){
eredmeny = rnd.nextInt(100) + 1;
System.out.print(eredmeny + " ");
}
}
}
Végeredmény (például):
91 54 87 28 25 79 84 65 85 31
Ha a futtatható Java-kód egy bizonyos sora túl hosszú, akkor sortörést fog szenvedni. Ez az olvashatósága ellen hat, ezért ilyen esetekben a kódot lekicsinyítem:
public class Main {
public static void main(String[] args) {
int[] tomb = new int[5];
System.out.print(tomb[0] + " " +
tomb[1] + " " + tomb[2] + " " + tomb[3] + " " + tomb[4]);
}
}
Végeredmény:
0 0 0 0 0
A kicsinyítés természetesen nincs hatással a kód tartalmára.
Figyelem!
Néha előfordulhat, hogy HTML vagy MS Word programból való másoláskor olyan karakterek is belekerülnek a kódba, amelyeket az Eclipse hibaként értékel. Ezek általában belső, láthatatlan, szövegformázó karakterek. Ilyen esetekben nem is futtatható a kód, hanem a kérdéses karakterek alatt kis piros hullámjelek, valamint fordítási hibajelző x látható:
Megszüntetésük egyszerű: jelöljük ki a hiba helyét és a SPACE billentyűvel tegyünk helyükre whitespace karaktert vagy egyszerűen töröljük ki.
Nyilvánvalóan minden fontos a tananyagban, ám vannak olyan fogalmak, amelyek kiemelten azok, megértésük nélkül felesleges továbbhaladni. Szabványos szimbólumuk:
Ezt most meg kell tanulni vagy fontos információ!
Nem túl gyakran, de elő fog fordulni, hogy a fejezetben bemutatott példát egy kissé továbbgördítem egy nehezebb példába, ekkor tehát a Tisztelt Olvasó egy nehezebben feldolgozható esettel szembesülhet, amely talán meghaladja aktuális tudását. Ennek feldolgozása mindenképpen hasznos, de természetesen opcionális, azaz szabadon választott. Ezen eseteket az alábbi szabványos szimbólum vezeti be:
További, később indított bővítésként házi feladatokat adok a Tisztelt Olvasónak, amelyet kedve szerint elkészíthet, töprenghet felette. Szabványos szimbóluma:
A kép egyúttal link a házi feladat megoldásának fejezete felé.
A tananyaghoz nem közvetlenül tartozó, de valamilyen okból mégis fontosnak tartott, további információkat ez a szimbólum vezeti be, valamint az ilyen szövegek dőlt betűvel vannak szedve.